spawarka inwertorowa dla amatora przyda się w każdym warsztacie
Budowa i remont

Spawarka inwertorowa dla amatora. Jaką wybrać do domowego warsztatu?

Zacięcie do majsterkowania pozwala na spore oszczędności w domowym budżecie i duże możliwości. Majsterkowicz w domu to skarb – jest w stanie sporo rzeczy własnoręcznie naprawić, a także skonstruować. By mógł twórczo wykorzystywać również metalowe elementy, potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt. Na początek przyda się spawarka inwertorowa dla amatora.

Najlepiej stawiać właśnie na urządzenia inwertorowe, bo dzięki nim spawanie jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych spawarek transformatorowych. W dodatku sprzęt inwertorowy jest lżejszy i bardziej poręczny. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Spawarka inwertorowa dla amatora. Dlaczego warto mieć ją w warsztacie?

Ale czy spawarka dla amatora w ogóle sprawdzi się w Twoim warsztacie? Prawdziwy majsterkowicz odpowie na to pytanie wyłącznie twierdząco. Współczesne spawarki to uniwersalne urządzenia, które radzą sobie z różnymi rodzajami metali. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu, ale z nowoczesną spawarką inwertorową jesteśmy w stanie łączyć elementy ze wszystkich rodzajów stali, żeliwa czy aluminium.

Urządzenie do spawania okazuje się niezastąpione w czasie prac w ogrodzie. Dzięki niemu można zadbać o huśtawkę czy stan ogrodzenia, a także doprowadzić do porządku narzędzia do ogrodu. Wprawni spawacze są w stanie także własnoręcznie przygotować metalowe dekoracje do domu. Nawet bez takich umiejętności spawarka z pewnością przyda się jednak do reperacji i remontów, których w żadnym domu nie brakuje.

Jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszy na początek przygody ze spawaniem?

Spawarka inwertorowa dla amatora to dość szerokie pojęcie. Kryją się pod nim trzy najważniejsze rodzaje urządzeń do spawania. Pierwsze to spawarki MMA, uważane za najprostszy typ sprzętu. Faktycznie spawanie elektrodami topliwymi to coś, z czym większości osób kojarzy się taka praca. Urządzenia MMA poradzą sobie z większością materiałów, można nimi spawać w każdej pozycji i w zasadzie w każdych warunkach. To dobre rozwiązanie na pierwszą spawarkę.

Alternatywą mogą być jednak tak zwane migomaty, czyli spawarki operujące w trybie MIG i MAG. W tym przypadku do spawania będzie potrzebny specjalny drut z podajnikiem oraz butla z gazem osłonowym. Mimo to praca wciąż jest intuicyjna. A taka spawarka dla amatora ma jeszcze jedną dużą zaletę – pracuje się nią szybciej niż sprzętem do MMA.

Jeśli chcemy zainwestować w spawarkę nieco więcej funduszy, warto zdecydować się na urządzenie 2w1. To spawarki, które zapewniają możliwość pracy zarówno metodą MMA, jak i MIG/MAG. Na rynku znajdziemy także spawarki 3w1, którymi można operować w trybie TIG. To już metoda dla nieco bardziej zaawansowanych, ale można potraktować zakup takiego urządzenia jako inwestycję. Przegląd takich spawarek można znaleźć na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-spawarki-tig.

Spawarka dla amatora. O czym jeszcze pamiętać przy zakupie?

Jakie jeszcze cechy powinna mieć spawarka inwertorowa dla amatora? Warto zwrócić uwagę na prąd spawania. Jego zakres powinien sięgać około 250-260 amperów. Inaczej urządzenie nie poradzi sobie ze spawaniem grubszych kawałków metalu.

Dobrym pomysłem jest również postawienie na spawarkę ze sporą liczbą dodatkowych funkcji. Zwłaszcza w pierwszych dniach użytkowania przyda się Hot Start, czyli funkcja ułatwiająca zajarzenie łuk. Tryb Anti Stick zapobiega przyklejaniu się elektrody do metalu – to ważne zwłaszcza przy spawarkach MMA. Z kolei funkcja Arc Force zmniejsza ilość odprysków i stabilizuje całą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *