narzędzia do ogrodu na wiosnę
Ogród

Niezbędne narzędzia do ogrodu na wiosnę

Wiosna to wyjątkowa pora roku. Coraz dłuższe i cieplejsze dni pobudzają przyrodę do życia, rośliny znów się zielenią i zaczynają intensywnie rosnąć. W związku z tym przybywa pracy wszystkim posiadaczom ogrodów oraz działek.

Prace podejmowane wiosną mogą być kluczowe dla rozwoju ogrodu w całym sezonie. Jeśli o tej porze roku nie zadbamy o drzewa czy krzewy albo spóźnimy się z wysiewami nowych roślin, możemy sporo stracić.

By wykonać wszystkie potrzebne prace niezbędny będzie zestaw odpowiednich narzędzi. Przygotowaliśmy listę, której skompletowanie bardzo usprawni wiosenne prace w ogrodzie.

Narzędzia do ogrodu na wiosnę do porządkowania działki

Kiedy tylko stopnieją ostatnie śniegi i gleba nieco podeschnie, ogrodnicy zabierają się do porządkowania działki po zimie. To od takich prac należy zacząć przygotowania do wiosny. Kilkanaście zimnych, a często również i śnieżnych tygodni zostawia ślady nawet w najlepiej utrzymanym ogrodzie.

Przydadzą się przede wszystkim funkcjonalne grabie. Dzięki nim usuniemy spod drzew i z trawnika opadłe liście i połamane gałęzie. Najlepiej spisują się mocne model z metalową końcówką. Jeśli w poprzednim sezonie zima mocno nas zaskoczyła i śnieg spadł wcześniej niż się spodziewaliśmy, przyda się także odkurzacz do liści.

Warto także od razu oczyścić stałe elementy ogrodu. To wszystkie alejki, krawężniki czy rynny. Do ich czyszczenia najlepiej nadają się dedykowane szczotki, choć można oczywiście spróbować zrobić to za pomocą zwykłej szmatki.

Narzędzia do wiosennego przycinania drzew i krzewów

Wiosna to także czas, w którym przycinamy większość drzew i krzewów. Każdy gatunek trzeba nieco przerzedzić, ale należy zrobić to z wyczuciem. I zachować dokładność cięcie. Pozostawienie nierównych krawędzi pozostawi na gałęziach i konarach rany, przez które może dojść do zakażenia rośliny wirusami lub bakteriami.

Do przycinania wysokich drzew i krzewów najlepiej nadają się nożyce do żywopłotu. Jeśli postawimy na wydajny silnik, poradzą sobie nawet z grubszymi konarami. Przydatne będą zwłaszcza nożyce na wysięgniku. Najlepiej postawić na akumulatorowe lub spalinowe – nie będzie nam wtedy przeszkadzać kabel.

Wiosenne przycinanie nie obędzie się również bez sekatora. Na dużą precyzję pozwalają zwłaszcza sekatory nożycowe. Do odpiłowywania grubszych konarów przyda się z kolei mała, jednoręczna piła.

narzędzia do ogrodu na wiosnę sekator
Wiosną trzeba przyciąć większość krzewów. Najlepiej nadaje się do tego sekator nożycowy

Narzędzia do wiosennej pielęgnacji i regeneracji trawnika

Narzędzia do ogrodu na wiosnę powinny obejmować także sprzęt do regeneracji trawnika. Kosiarka będzie potrzebna przez cały sezon, ale na jego początku w ruch pójdą maszyny do użyźniania lub napowietrzania gleby.

Jeśli chcemy przygot ować ziemię pod wytyczenie nowego trawnika, konieczne będzie potraktowanie jej glebogryzarką. Można oczywiście przekopać działkę zwykłą łopatą, ale glebogryzarka zrobi to szybciej i dokładniej.

Na samym trawniku powinny natomiast działać aeratory i wertykulatory. Często ich funkcje są zresztą dostępne w ramach jednego urządzenia. Zadaniem aeracji jest nakłuwanie gleby kolcami. W ten sposób aerator rozluźnia podłoże i poprawia napowietrzenie gleby, wspomagając rozwój korzeni trawy.

Wertykulatory opierają się z kolei na zestawach noży, którymi nacinają darń. W ten sposób można usunąć jej stare fragmenty, a do tego zwalczyć mchy i chwasty. Po wertykulacji trawa ma łatwiejszy dostęp do składników odżywczych.

Narzędzia do ogrodu na wiosnę przydatne przy sadzeniu

Wiosna to również czas, w którym sadzimy i wysiewamy do gruntu nowe rośliny. Przy takich pracach niezbędny będzie szpadel, który pomoże nam wykopać odpowiedni otwór pod sadzonkę. Do przewożenia młodych roślin potrzebne będą z kolei taczki.

Jeśli mamy do obsiania spore poletko, na którym oczekujemy wzejścia warzyw lub trawy, przyda się również ręczny siewnik. To urządzenie na korbkę, które pozwala dokładnie pokryć nasionami większy obszar niż rozsiewanie ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *