podkaszarki do trawy różnią się m.in. napędem
Ogród

Jak dobrać podkaszarki do trawy do charakteru ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu wymaga chęci do pracy i sporego wysiłku, ale również odpowiedniego sprzętu. Trudno sobie wyobrazić uporządkowany teren przed domem bez kosiarki, nie sposób zadbać o żywopłot bez nożyc. W ogrodzie trudno też obyć się bez podkaszarki do trawy. To ona pomoże przyciąć trawę w trudnodostępnych miejscach, szybko pozbyć się chwastów czy przekwitłych kwiatów. Przed zakupem warto jednak dopasować podkaszarkę do charakteru ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Podkaszarka do trawy a powierzchnia ogrodu

Przy pomocy podkaszarki do trawy zwykle docinamy zielone kępki w różnych zakamarkach ogrodu. Jeśli jest duży, sporo będzie trzeba się nachodzić z urządzeniem na ramieniu. Weź to pod uwagę przy zakupie sprzętu – w dużych ogrodach dobrze sprawdzą się lżejsze podkaszarki.

Z drugiej strony ważny będzie zasięg urządzenia. Jest ograniczony wyłącznie w przypadku tych zasilanych z sieci elektrycznej. Przy dużej powierzchni ogrodu warto więc wybrać raczej podkaszarki spalinowe bądź akumulatorowe, które działają zupełnie niezależnie. Wszystkie typy tych urządzeń znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/.

Rośliny, jakie będziesz wycinać za pomocą podkaszarki do trawy

Podkaszarki do trawy… nie służą wyłącznie do przycinania trawy. Przy ich pomocy można poradzić sobie również z większymi i twardszymi roślinami.

Jeżeli Twoja podkaszarka ma wycinać zdrewniałe pędy czy też pomagać Ci w zmianie ogrodowej aranżacji, będzie potrzebować dużej mocy. A ta cecha to przede wszystkim atut podkaszarek spalinowych. Nieźle na tym polu wypadną też urządzenia elektryczne – sprawdzisz to na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-podkaszarki-elektryczne.

Istotna będzie również końcówka tnąca urządzenia. Do wycinania twardych łodyg przydadzą się metalowe noże. To zdecydowanie mocniejsze akcesoria od żyłek, które stosuje się w tańszych urządzeniach. Noże znajdziesz w kosach spalinowych a także niektórych kosach elektrycznych. Niemal wyłącznie w urządzeniach spalinowych stosuje się najbardziej wytrzymałe końcówki, jakimi są specjalne tarcze tnące.

Żyłki w zupełności wystarczą jednak do przycinania trawy – i to nawet wysokiej. By usprawnić sobie pracę warto jednak zwrócić uwagę na to, czy żyłka wysuwa się samoczynnie. To rozwiązanie znajdziesz w podkaszarkach z automatyczną głowicą. Użytkowanie żyłki jest wtedy bezobsługowe, raz na jakiś czas trzeba tylko włożyć nową szpulę.

Czy aranżacja ogrodu powinna wpływać na wybór podkaszarki?

Wybór podkaszarki do trawy w pewien sposób powinna warunkować także aranżacja ogrodu. Chodzi przede wszystkim o to, jak gęsto rozmieszczone są w nim rabatki kwiatowe, ile w nim alejek, krawężników bądź rynien.

Duża liczba takich elementów oznacza częste sięganie po podkaszarkę i konieczność bardzo precyzyjnej pracy. W takich wypadkach warto postawić na sprzęt z obrotową głowicą, która ułatwi manewrowanie. Pomocny będzie również kabłąk ochronny. Dzięki niemu zachowasz odpowiednią odległość od elementów, których nie chcesz uszkodzić – bezpiecznie przytniesz więc na przykład trawę przy kwiatkach.

W takich okolicznościach lepiej sprawdzą się podkaszarki do trawy o niewielkiej szerokości koszenia. Przyda się też dodatkowy uchwyt dla pewniejszego sterowania. Jeśli trzeba wycinać trawę i chwasty pod rozłożystymi krzewami, przyda się też teleskopowa, wysuwana rączka.

Podsumowanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki do trawy?

Podkaszarki do trawy trzeba dopasować do powierzchni ogrodu, rodzaju wycinanych roślin oraz aranżacji przestrzeni. To właśnie te kwestie powinny wpływać na wybór rodzaju zasilania urządzenia, elementów tnących czy kształtu głowicy. Kiedy będziesz pamiętać o tych zmiennych, z pewnością wybierzesz odpowiedni model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *