parkiet po cyklinowaniu wymaga jeszcze lakierowania
Porady wnętrzarskie

Jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu wybrać?

Drewniany parkiet to podłoga, która potrafi wręcz zachwycić swoim wyglądem. Z czasem jednak ten efekt słabnie. Na szczęście można przywrócić jej blask. Rozwiązaniem jest cyklinowanie parkietu, dzięki któremu podłoga odzyska świeżość. Po niej niezbędne jest jednak lakierowanie parkietu. Ten proces nie tylko poprawi wygląd podłogi, ale i zabezpieczy ją przed zniszczeniem. Stanie się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy wybierzesz odpowiedni lakier. Podpowiadamy, na jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu warto się zdecydować.

Jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu?

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów lakierów do parkietów. Różnią się przede wszystkim składem chemicznym, który nadaje im odpowiedniego charakteru. Poszczególne typy lakierów – jak na przykład wodorozcieńczalny, uretanowo-alkidowy czy chemoutwardzalny – są też dostępne w odmianach dopasowanych do poszczególnych rodzajów drewna.

W pierwszej kolejności po cyklinowaniu należy umieścić na parkiecie lakier podkładowy. Ma za zadanie dodatkowo zabezpieczyć podłogę, z której dopiero co została usunięta wierzchnia warstwa drewna. Podkład poprawia także przyczepność właściwego lakieru.

Po cyklinowaniu najlepiej lakierować parkiet lakierem poliuretanowym. To rodzaj lakieru rozpuszczalnikowego. Oznacza to, że właśnie rozpuszczalnik jest w nim głównym rozcieńczaczem farby. Tego typu lakiery tworzą bardzo trwałą powłokę, która jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne. Będzie też chronić drewno przed zawilgoceniem czy niepożądanym działaniem środków czyszczących.

Wyróżnikiem lakierów rozpuszczalnikowych jest także prosta aplikacja oraz niezwykły efekt. Wydobywają one bowiem naturalny kolor drewna, co jest szczególnie przydatne po cyklinowaniu. Lakier tego typu świetnie sprawdzi się zwłaszcza na podłogach bukowych. Szeroki wybór takich lakierów znajdziesz na https://parkietypetlak.pl/.

Ile warstw lakieru po cyklinowaniu?

Jeśli wiesz już, jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu sprawdzi się najlepiej, przyda Ci się też nieco wiedzy o samym procesie lakierowania. Jak wspomnieliśmy, aplikacja farby nie powinna przysporzyć problemów. Musisz jednak pamiętać, że po cyklinowaniu na parkiet należy położyć trzy warstwy lakieru. Wtedy podłoga zyskuje odpowiednią trwałość – chyba że na opakowaniu znajdziesz inne informacje na ten temat, bezpośrednio od producenta.

Jak długo schnie lakier po cyklinowaniu?

Lakier poliuretanowy po cyklinowaniu schnie przez osiem dni. Właśnie tyle czasu potrzebuje do pełnego utwardzenia powłoki. To jeden z minusów tego rodzaju farb. Warto jednak pamiętać, że użytkowanie podłogi może być możliwe jeszcze później. Lakiery rozpuszczalnikowe wydzielają bowiem szkodliwe dla ludzi zapachy. Z pomieszczenia można bezpiecznie korzystać dopiero wtedy, gdy zupełnie się ulotnią.

Podsumowanie: jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu sprawdzi się najlepiej?

Główne zadanie cyklinowania to poprawa wyglądu parkietu. Dlatego po tej czynności najlepiej zdecydować się na lakierowanie parkietu przy pomocy lakieru poliuretanowego. Ten barwnik na nowo wydobędzie z drewna jego naturalny kolor. Dodatkowo stworzy na cyklinowanej podłodze bardzo twardą i odporną na uszkodzenia powierzchnię. Pamiętaj tylko, że taki lakier będzie potrzebować sporo czasu na wyschnięcie i z pomieszczenia będzie można bezpiecznie korzystać najwcześniej osiem dni po lakierowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *