ubiór bhp na budowie co jest potrzebne
Budowa i remont

Ubiór BHP na budowie – co się na niego składa?

Ubiór BHP na budowie musi być zapewniony przez każdego pracodawcę – tę kwestię jednoznacznie reguluje Kodeks Pracy. Na placu czai się wiele mniej i bardziej oczywistych zagrożeń, ale dzięki odpowiedniemu ubiorowi wiele z nich da się zminimalizować. Bezpieczeństwo to podstawa – poznaj więc elementy stroju, jakie powinien mieć na wyposażeniu każdy budowlaniec.

Ubiór BHP na budowie – czym musi się cechować?

Dobierając odzież dla ekipy budowlanej, należy mieć na uwadze dwie rzeczy.

  • Zgodność z normami. Specyfikacja większości ubrań i akcesoriów jest szczegółowo regulowana normami unijnymi. Przed zakupem należy się upewnić, że dany element ma certyfikat zgodności.
  • Dopasowanie do stanowiska. W tym artykule skupiamy się na wyposażeniu pracowników fizycznych, którzy nie wykonują swoich obowiązków w warunkach podwyższonego ryzyka. Na przykład spawacze czy elektrycy będą potrzebowali innych ubrań ochronnych.

Odzież BHP na budowie powinna być dopasowana po przeprowadzeniu przez specjalistę BHP szczegółowej oceny ryzyka zawodowego.

Odzież odblaskowa

Podstawowymi elementami odzieży BHP kojarzonymi z budową są oczywiście odblaski. Najważniejsze, by ubiór ostrzegawczy miał certyfikat zgodności z normą EN ISO 20471.

Dzięki odzieży odblaskowej pracownik staje się lepiej widoczny dla operatorów maszyn i innych osób przebywających na terenie budowy. Im szybciej operator zauważy pracownika, tym więcej czasu ma na reakcję, a w razie wypadku członkowie ekipy szybko zauważą kolegę. Jest to tym istotniejsze w warunkach ograniczonej widoczności – gdy praca przeciąga się do zmierzchu, środowisko jest zapylone, panuje mgła.

Najczęściej wybierany element odzieży odblaskowej to kamizelki. Do dyspozycji są jednak także inne ostrzegawcze elementy garderoby. W lecie sprawdzi się np. podkoszulek typu T-shirt – zobacz, jak wyglądają takie ubrania: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-koszule-podkoszulki-polo. Zwykłe ubrania w wersji odblaskowej są wygodniejsze do pracy fizycznej.

Odblaskowe ubrania na budowę powinny mieć klasę widoczności na poziomie minimum 2. Klasa 1 jest za niska jak na warunki placu. Normy nie regulują koloru, wybierz dowolny.

podkoszulek ostrzegawczy na budowę
Podkoszulek ostrzegawczy S478 od marki PORTWEST. 2 klasa widoczności. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Praktyczne spodnie ochronne

Druga podstawa ubioru – spodnie robocze. Powinny być odporne na rozdarcia, przecieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić podczas prac budowlanych. Mocny materiał spodni pomoże w ochronie nóg przed urazem. Najpopularniejszym wyborem budowlańców są ogrodniczki z poliestru lub mieszanki poliestru z bawełną, o gramaturze powyżej 180 g/m2. Na lato, zamiast ogrodniczek, można wybrać spodnie typu bojówki.

Wzmocnienia w kolanach zwiększają trwałość spodni i wygodę pracy. Nakolanniki są niezbędne zwłaszcza u brukarzy, fliziarzy czy dekarzy, gdyż to oni spędzają najwięcej czasu w pozycji klęczącej. Osłona plastikowa stanowi zewnętrzną warstwę nakolannika i zapewnia ochronę przed uderzeniami. Pod osłoną znajduje się pianka amortyzacyjna.

Mile widziane na spodniach są także elementy odblaskowe – ich nigdy nie jest za dużo – a dla praktyczności jak najwięcej kieszeni na drobiazgi. Przynajmniej jedna kieszeń powinna być zapinana – w niej pracownik będzie trzymał telefon i dokumenty.

Akcesoria dbające o bezpieczeństwo

W zależności od specyfiki stanowiska, niezbędne będą także pewne akcesoria służące poprawie bezpieczeństwa. Jak już wspominaliśmy, dobiera się je na podstawie oceny ryzyka zawodowego dla konkretnej funkcji.

Te akcesoria weź pod uwagę – przynajmniej część ekipy będzie ich potrzebować.

  • Rękawice – niezbędnik każdego członka ekipy, na budowie nie sposób pracować bez rękawic ochronnych. Kwestię rękawic porządkuje norma EN 3743.
  • Kask – plastikowy kask z regulowanym paskiem, umożliwiającym precyzyjne dopasowanie do głowy. Musi spełniać normę PN-EN 397.
  • Nauszniki przeciwhałasowe – pracujący w bliskim sąsiedztwie maszyn powinni mieć nauszniki wygłuszające zgodne z normą DIN EN 352-3.
  • Okulary ochronne – zabezpieczenie przed pyłem, kamieniami i innymi odpryskami. Zgodne z normą PN–EN 166.
  • Maska przeciwpyłowa – na dłuższą metę zapobiega poważnym chorobom dróg oddechowych. Maski przeciwpyłowe reguluje norma EN 149.
  • Uprząż do pracy na wysokości – zgodna z normą PN-EN 361.
ubiór bhp na budowie kask ochronny
Kask ochronny ze składanym ochronnikiem na oczy od producenta PORTWEST. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Obuwie zgodne z wymogami BHP

Ostatni element to buty ze wzmocnionym podnoskiem i antypoślizgową podeszwą z właściwościami antyprzebiciowymi. Na budowę należy wybierać obuwie klasy S3, czyli o najwyższym stopniu ochrony. Szczegóły obuwia BHP reguluje norma EN ISO 20345 – przed zakupem sprawdź certyfikat zgodności.

Podsumowanie

Ubiór BHP na budowie to obowiązek pracodawcy, jak również pracownika. Odpowiedni dobór ubrań obejmuje dopasowanie odzieży odblaskowej, mocnych spodni, butów BHP i akcesoriów zapobiegliwie dobranych do warunków na stanowisku pracy. Przed zakupem odzieży sprawdź zgodność każdego akcesorium z aktualnymi normami. Skrupulatnie zrealizuj zalecenia wydane przez specjalistę BHP, przeprowadzającego ocenę ryzyka zawodowego.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *