Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe na budowie czy działce, nie wydając na to fortuny? Dowiedz się, jak samodzielnie wykonać funkcjonalne ogrodzenie, które przez pewien czas ochroni Twój teren przed nieproszonymi gośćmi. Zdradzimy, jakie materiały wybrać, jakie narzędzia będą niezbędne oraz jak krok po kroku zrealizować ten projekt. Poznaj sprawdzone metody na własne ogrodzenie, które sprosta każdemu wyzwaniu!
Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe? Dobierz siatkę!
Tymczasowe ogrodzenia często wykonuje się z siatki leśnej. Jest to popularny wybór ze względu na swoją wytrzymałość, łatwość montażu i niską cenę. Ogrodzenie wykonane z takiej siatki przetrwa nawet 3 lata. Siatka sama w sobie jest bardziej wytrzymała (do 10 lat), ale tu oprzemy się na drewnianych elementach, siłą rzeczy mniej trwałych.
Standardowe wysokości siatek leśnych wynoszą od 1,2 m do 2 m – optymalna wysokość to około 150 cm, nie przejdzie przez nią ani człowiek, ani zwierzę. Im grubszy drut, tym bardziej wytrzymała siatka. Dla tymczasowych ogrodzeń wystarcza grubość około 2 mm. Siatki leśne na ogrodzenie tymczasowe dostaniesz m.in. w sklepie Siatkopol. Zobacz: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-lesne, sprawdź obwód ogradzanego terenu i wybierz.
Czy to musi być siatka leśna?
Zamiast siatki leśnej możesz użyć zwykłej siatki ogrodzeniowej ocynkowanej lub powlekanej. Miej na uwadze, że nie będzie tak wytrzymała na naciski, jak solidna siatka leśna, zaprojektowana z myślą o atakach dzikich zwierząt. Jeśli jednak po prostu zostały Ci w garażu resztki siatki z ogradzania domu i wystarczą na otoczenie obwodu, warto je teraz wykorzystać.
Co oprócz siatki?
Do kompletu będziesz potrzebować drewnianych słupków oraz bramy tymczasowej. Słupki rozmieszcza się co 3 metry, więc dobierz ilość do długości ogrodzenia. Bramę tymczasową możesz samodzielnie wykonać z drewna i resztek siatki leśnej bądź zakupić.
Siatkę przyczepisz do słupków, korzystając z gwoździ-skobli w kształcie U. Kupisz takie gwoździe w sklepie budowlanym. Licz po 6 skobli na słupek (po 3 z każdej strony).
Nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Wystarczy:
- łopata,
- młotek,
- sznurek,
- patyki,
- metrówka,
- kleszcze do cięcia drutu.
Przy rozwijaniu siatki przyda Ci się pomoc domownika. Najlepiej nie ciąć jej na części, tylko rozwijać rolkę i uciąć dopiero na końcu ogradzania.
Wykonanie ogrodzenia krok po kroku
Kiedy materiały i narzędzia są przygotowane, przystąp do pracy.
1. Oznaczanie przebiegu ogrodzenia
Zaznacz krańce działki, tam, gdzie trzeba będzie umiejscowić słupki narożne. Wbij w te miejsca paliki. Pomiędzy palikami rozwiń sznurek, otocz nim posesję zgodnie z linią planowanego ogrodzenia. Pamiętaj, by uwzględnić miejsce na bramę.
Kolejnymi patykami zaznacz położenie słupków pośrednich. Wbij palik co 3 metry.
2. Montaż słupków
W miejscach oznaczonych palikami wykop doły na 50 cm. Na środku każdego dołu umieść drewniany słupek i zakop.
Możesz dodatkowo ustabilizować słupki kamieniami, a nawet je zabetonować. Radzimy to zrobić, jeśli spodziewasz się, że tymczasowe ogrodzenie zostanie zaatakowane przez zwierzęta. W takim wypadku wzmocnij przynajmniej słupki narożne.
Skoro rozwiązanie jest tymczasowe, nie ma potrzeby wylewania pełnej podmurówki.
3. Przytwierdzanie siatki
Sięgnij po gwoździe-skoble i młotek. Przytwierdź siatkę do słupków za oczka. Wbij po jednym skoblu na górze, na środku oraz dołem. Staraj się rozstawiać gwoździe równo na wszystkich słupkach.
4. Montaż bramy
Kiedy przybijesz siatkę do słupków, czas już tylko na zamontowanie tymczasowej bramy. Upewnij się jeszcze, że słupki są mocno wbite w glebę (możesz dobić je ciężkim młotkiem) i dokończ dzieła. Gotowe!
Podsumowanie
Ogrodzenie tymczasowe – jak zrobić je w kilka godzin? Aby stworzyć tymczasowe ogrodzenie na budowie lub działce bez wydawania fortuny, warto zastosować siatkę leśną, która jest trwała, łatwa w montażu i niedroga. Siatkę przymocowuje się do drewnianych słupków rozmieszczonych co 3 metry za pomocą gwoździ-skobli. Montaż ogrodzenia obejmuje oznaczenie przebiegu ogrodzenia, wykopanie dołów na słupki, opcjonalną stabilizację słupków oraz przytwierdzenie siatki. Dodatkowo potrzebna jest brama tymczasowa, którą można wykonać samodzielnie. Ostateczne cięcie siatki następuje po jej rozwinięciu i zamocowaniu. Przyda się pomoc drugiej osoby.