Poduszka dla 3 latka - jaką wybrać?
Porady wnętrzarskie

Poduszka dla 3 latka – jaką wybrać, by zapewnić dziecku najwyższy komfort?

Wielu rodziców, stojąc przed wyborem odpowiedniej poduszki dla 3 trzylatka, zastanawia się nad tym, jakie kryteria powinny kierować ich wyborem. To niezwykle istotne pytanie, ponieważ sen ma ogromne znaczenie dla zdrowego rozwoju maluchów. Wybór odpowiedniej poduszki może wpłynąć też na jakość i komfort snu dziecka. Podpórka pod głowę to zatem zdecydowanie więcej niż tylko element wyposażenia łóżka pociechy.

Jaka poduszka dla 3 latka sprawdzi się więc najlepiej? W tym artykule postaram się rozwiać Twoje wątpliwości, przedstawiając różne aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego modelu! Sprawdź koniecznie! 

Poduszka dla 3 latka – czy to w ogóle dobry pomysł?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle poduszka dla 3 latka to dobry pomysł. Jako rodzic zapewne wiesz, że specjaliści zalecają, aby te najmłodsze dzieci spały bez podpórki pod głowę – najlepiej na idealnie płaskim podłożu. Chodzi oczywiście o to, aby zminimalizować ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej oraz by wspierać prawidłowy rozwój organizmu. 

W większości przypadków poduszka powinna więc zagościć w łóżku malucha dopiero po ukończeniu 18. miesiąca życia. Niekiedy okres ten wydłuża się do osiągnięcia przez dziecko 2 lat. 

Jak zatem widzisz, trzylatek już spokojnie może spać na poduszce. Upewnij się jednak, że Twoja pociecha jest odpowiednio przygotowana do tego motorycznie. Musisz mieć pewność, że maluch będzie w stanie sam przekręcić się z brzuszka na plecy, jeśli zajdzie taka konieczność. Jeśli masz pewne obawy, najlepiej skonsultować się ze swoim pediatrą. Lekarz z pewnością będzie w stanie ocenić, czy to już najwyższy czas. 

W teorii jednak trzylatek może, a nawet powinien, mieć swoją poduszkę. Trzeba tylko pamiętać, by wybrać dla niego odpowiedni model. 

Jaka poduszka dla 3 latka? 3 najważniejszy kryteria doboru

Zatem jaka poduszka dla 3 latka będzie najlepsza? Aby mieć pewność, że wybierasz dla swojego malucha najlepsze możliwe rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę jedynie trzy aspekty. Są one jednak kluczowe, jeśli zależy Ci na zdrowym i komfortowym śnie pociechy! 

Po pierwsze: rozmiar i wysokość

Pierwszy, zdecydowanie najważniejszy aspekt, to rozmiar poduszki dla 3 latka. Nie da się ukryć, że taki maluch nie potrzebuje jeszcze zbyt dużej pościeli. Z tego też powodu świetnie sprawdzą się wymiary 40×60. Jest to optymalna wartość dla dziecka w tym wieku. Z pewnością pociecha swobodnie ułoży na nich głowę i spokojnie prześpi całą noc. 

Dużą zaletą tego rozmiaru jest też jego ogromna popularność. Modele w takich wymiarach znajdziesz w ofercie wielu producentów. Liczne propozycje czekają na Ciebie m.in. na https://sklep.kz.com.pl/category/poduszki. Do tego poszewki w takim rozmiarze znajdują się w większości kompletów pościeli dedykowanych dla najmłodszych.

Oprócz wymiarów ważna będzie także wysokość. Pamiętaj, że poduszka dla 3 latka powinna być przede wszystkim dość niska. Zaleca się rozwiązania mające od 7 do 9 cm wysokości. Chodzi oczywiście o to, aby kręgosłup mógł ułożyć się w naturalny sposób. Wtedy rozwój dziecka nie będzie niczym zakłócony. 

Co ciekawe, niektóre modele mają wszyty zamek, który umożliwia regulację wsadu. Możesz wtedy dowolnie manewrować jego ilością, dopasowując wysokość poduszki do potrzeb swojego malucha. Taki model z pewnością zostanie z Wami kilka kolejnych lat! 

Po drugie: materiał wypełnieniowy

Teraz nadszedł czas na wypełnienie. Lepiej sprawdzą się poduszki puchowe czy te z wypełnieniem syntetycznym? Większość rodziców stawia głównie na tę drugą opcję. Modele poliestrowe są bowiem antyalergiczne. Nie będą więc nasilać objawów ewentualnej alergii. Do tego nie sprzyjają rozwojowi roztoczy, co sprawia, że możesz liczyć na najwyższą higienę snu swojego dziecka. Takie poduszki dla 3 latka są przeznaczone do prania w pralce – i to w bardzo wysokich temperaturach.

A co z naturalnymi materiałami? Co ważne, m.in. puch, wcale nie jest materiałem, który może zaszkodzić zdrowiu dziecka – o ile nie jest uczulony konkretnie na ten surowiec. Wypełnienia naturalne są bowiem odpowiednio czyszczone, aby nie znalazło się w nich nic groźnego. Materiał ten jest jednak dość miękki, więc lepiej nieco poczekać z jego wyborem dla swojej pociechy. 

Po trzecie: materiał poszyciowy

Poduszka dla 3 latka powinna cechować się także odpowiednim materiałem poszyciowym. W tym przypadku ciekawych opcji jest kilka. Stawiając na modele antyalergiczne, a więc te poliestrowe, możesz spokojnie zdecydować się na poszycie z mikrofibry, bawełniane czy bambusowe. 

Pierwsze z nich jest wyjątkowo miękkie, dobrze przepuszcza powietrze, a do tego niemalże w ogóle się nie niszczy. Bawełna jest w pełni naturalna, dba o odpowiednią cyrkulację powietrza oraz świetnie odprowadza wilgoć. 

Bambus z kolei ma dodatkowe właściwości antybakteryjne i antyroztoczowe. Najlepiej sprawdza się więc u dzieci ze stwierdzonymi licznymi alergiami. Wtedy z pewnością zapewnisz swojemu maluchowi wszystko to, co najlepsze! 

Wiesz już, jaka poduszka dla dziecka 3 lata powinna sprawdzić się najlepiej. Wybierz więc idealny model dla swojego malucha i ciesz się jego zdrowym spokojnym snem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *