Minimalistyczne wnętrze a mech na ścianie
Akcesoria do wnętrz

Mech na ściany do minimalistycznych wnętrz. Czy to dobry pomysł?

Wnętrza przepełnione ozdobami i ociekające bogactwem dodatków, czasami ocierających się o kicz, powoli odchodzą do przeszłości. Dziś w aranżacji wnętrz coraz mocniejszą pozycję zyskuje minimalizm. Nie oznacza to oczywiście, że pomieszczenia zachowujące prawa tego stylu są urządzone ascetycznie niczym cele średniowiecznych mnichów. Należy je jednak aranżować z umiarem – elegancka prostota będzie wyrazem dobrego smaku, jednocześnie pozwalając na wygodę w użytkowaniu salonu czy jadalni. Czy w takich wnętrzach sprawdzi się stabilizowany mech chrobotek? Podpowiadamy, z jakich pomysłów na jego aranżację warto skorzystać.

Czym wyróżniają się wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym?

Minimalizm to styl aranżacyjny, który uchroni mieszkanie od wszelkich niepotrzebnych elementów. Coś wydaje się ładne, ale niekoniecznie przydatne? W minimalistycznych wnętrzach nie będzie miejsca na takie pomysły! Króluje w nich ład, porządek i harmonia, a także przestrzeń. Nadmiar mebli czy dodatków nie jest mile widziany.

Przestrzenie we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu powinny być dodatkowo uwydatnione przez jasne kolory. Zazwyczaj sporo tam bieli i szarości, można wybierać także wśród odcieni beżu. Pojedyncze akcenty w innych kolorach, na przykład czarnym, tylko podkreślają, że całe wnętrze stanowi zwartą i przemyślaną kompozycję.

Wyposażeniem minimalistycznych wnętrz powinny być minimalistyczne meble. To przedmioty wykonane z solidnych materiałów, gdyż w tak urządzonych pomieszczeniach stawia się przede wszystkim na drewno i metal. Meble powinny cechować się prostymi kątami i elegancką formą pozbawioną zdobień. Mogą pojawiać się w nich również przeszklenia.

Jaki mech na ścianę do minimalistycznych wnętrz i dlaczego? 

Mech chrobotek to idealna roślina, która sprawdzi się, jako dekoracja ścienna. Sprawi, że wnętrze ożyje, a ty będziesz mógł cieszyć się piękną i nietuzinkową ozdobą, która zachwyci wszystkich Twoich gości. 

Taka ścienna aranżacja nie pojawia się jeszcze często we wnętrzach domowych, ale powoli się to zmienia. Wszystko przez to, że wiele osób chce wprowadzić nowoczesność i ekologię do swoich pomieszczeń. 

Zalet takiej zielonej dekoracji w salonie, kuchni lub sypialni jest wiele. Jest to materiał antystatyczny, który nie przyciąga kurzu, indeksów ani pyłów. Dlatego sprawdzi się doskonale nawet w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy. Mech chrobotek to idealny izolator hałasu. Będziesz mógł cieszyć się spokojem i ciszą w swoim mieszkaniu. Mech chrobotek jest także w pełni bezpieczny dla dzieci oraz zwierząt.

Co więcej, naturalnym wyznacznikiem wilgotności w powietrzu. Jeśli spada poniżej normy, to wtedy jego gałązki robią się suche. Dobrze znosi warunki w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność. Dlatego taka zielona, ekologiczna dekoracja sprawdzi się także w łazience. 

Jak wkomponować mech na ściany do minimalistycznego wystroju?

W minimalistycznych wnętrzach ogranicza się również obecność dodatków i dekoracji. A jeśli już się one pojawiają, często bywają ciemne lub czarne – mogą być nimi na przykład nowoczesne grafiki lub obrazy. Tyle że przez brak dodatków w obszernych, jasnych i skromnie wyposażonych wnętrzach możemy wywołać wrażenie pustki, co nie do końca jest zgodne z założeniami minimalizmu.

Taki efekt można zminimalizować, wzbogacając pomieszczenie o mech na ścianę. Z jednej strony ta stabilizowana roślina jest dostępna w wielu kolorach, również w czarnym, dlatego świetnie nadaje się do nowoczesnej kompozycji. Specjaliści są w stanie przygotować obrazy, a nawet napisy z mchu, które mogą być ciekawym uzupełnieniem wystroju minimalistycznego pomieszczenia.

“Czy mech w domu jest zdrowy? Przecież nie ma naturalnego koloru i jest zabarwiony”

Tak. Nawet mech chrobotek w innym kolorze jest w 100% bezpieczny dla wszystkich domowników w tym naszych pupili. Do farbowania używa się naturalnych substancji barwiących, które nie szkodzą. 

Nie trzeba się przy tym także bać, że mech pobrudzi jasne ściany lub coś będzie z niego odpadać – dzięki odpowiednim substancjom, bezpiecznym dla człowieka, mech przetrwa w nienaruszonym stanie co najmniej kilka lat.

Z drugiej strony mech stabilizowany może służyć lekkiemu ociepleniu wnętrza. W otoczeniu bieli i szarości bez żadnych kolorowych dodatków wiele osób będzie czuć się niezręcznie. Wystarczy jednak geometryczny kształt z mchu na ścianie lub zielony pasek z tej rośliny nad łóżkiem, by wprowadzić do pomieszczenia nieco naturalnego, cieplejszego klimatu. Nie zawsze trzeba od początku do końca trzymać się prawideł stylu – czasami warto go czymś przełamać. W przypadku minimalizmu mech nadaje się do tego idealnie.

Jak dbać o mech na ścianę?

To jest chyba najpiękniejsze. Nie musisz robić NIC. Dzięki stabilizacji mchu, nie potrzebuje podlewania, nawożenia ani przycinania. Jest to trwała dekoracja, która zachowa idealny wygląd przez wiele lat. To doskonała alternatywa roślin doniczkowych oraz dla osób, które nie mają czasu zajmować się swoim “ogrodem” w domu lub po prostu nie mają do nich „ręki”. Zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na relaks w swoim minimalistycznym wnętrzu i podziwiać piękną ścienną dekorację z mchu chrobotka. 

Musisz jednak pamiętać o umieszczeniu go w prawidłowym miejscu. Ulokuj ozdobę w miejscu, gdzie słońce dociera ale jest rozproszone. Może nawet znaleźć się w kącie, gdzie nie dociera światła – porost nawet w takich warunkach sobie poradzi. Unikaj bardzo nasłonecznionych miejsc, ponieważ chrobotek nie przepada za mocnymi promieniami słonecznymi . Co więcej, nie wybieraj miejsc blisko kaloryferów i innych źródeł ciepła np. kominek. 

Jeśli marzysz o wprowadzeniu do swojego wnętrza naturalną dekorację z mchu, ale nie chcesz wypełniać nim całej ściany, to postaw na obrazy, przesuwne ścianki mobilne lub małe dekoracje, które możesz nawet wykonać samodzielnie. Baw się i udekoruj swoje wnętrze pięknym, ekologicznym i naturalnym mchem chrobotkiem. Nadaj wnętrzu oryginalności i nowoczesność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *