Wystrój wnętrza mieszkania, domu, czy nawet pojedynczego pomieszczenia symbolizować może indywidualny styl danej osoby. Dla wielu osób dom lub generalnie jego wystrój są szczególnie ważne. W większości ludzie inspiracje i propozycje na aranżacje wnętrz czerpią głównie ze sklepów, magazynów branżowych oraz z Internetu. Jaki styl najbardziej wpasuje się w nasze peferencje?
Styl wnętrzarski, a wystrój wnętrz
Aranżacje wnętrz to obecnie jeden z kierunków dynamicznego rozwoju, gdyż nawet z najdalszych zakątków świata napływają do nas różne modne elementy wystroju wnętrz, które wprowadzane w poszczególne style odmieniają wnętrza domów czy mieszkań. Każda kultura świata ma swoją tradycję jak i tradycyjne elementy wystroju wnętrz, które w wielu regionach są elementami obowiązkowymi. Wychodzi więc na to, że styl, a wystrój wnętrza, to nie to samo. Style uważane są za ogólno-przyjęte i ustalone normy samego wystroju , natomiast wystrój wnętrz to już konkretny indywidualny dobór mebli i dodatków oraz sam ich układ w pomieszczeniu, ponieważ może być on wykonany w oparciu o jakiś konkretny styl, ale może też być ich mieszanką.
Podstawowe style wnętrzarskie
Współcześnie w projektowaniu wnętrz wyróżnić można kilka stylów, które cieszą się największą popularnością. Konkretny wystrój wnętrza bardzo często nawiązuje do wybranej osoby, jej sposobu bycia czy stylu ubioru itd. Jednakże sam styl może jedynie wpasowywać się w gust danej osoby. W czasach bardzo dużych różnic norm i preferencji napotkać można na swojej drodze różne wnętrza. Loftowe, minimalistyczne, skandynawskie to tylko jedne z niewielu stylów.
Styl nowoczesny
W stylu nowoczesnym jak sama nazwa wskazuje zetkniemy się z elementami nowoczesnymi, takimi jak designerskie rzeźby, lampy czy meble, które swoją formą i kształtem są futurystyczne i nawiązują do przyszłości. W domu urządzonym w stylu nowoczesnym spotkać możemy połączenie funkcjonalności i najnowszych technologii. Nowoczesny styl nawiązywać ma do sztuki współczesnej i nowatorskich rozwiązań właściwym dla przyszłych czasów.
Styl glamour
Styl glamour przepełniony jest połyskiem, kolorami takimi jak srebro, złoto, szarość oraz biel. Ten styl bardzo mocno nawiązuje do luksusu. ,,Diamentowe’’ żyrandole, jasność, nowoczesne formy, to elementy, z którymi prawdopodobnie spotkamy się w stylu glamour. Meble w tym stylu cechują się jedwabistymi materiałami, pikowaniami i chromowanymi elementami. Jest to styl, który nawiązywać ma do bogactwa w wydaniu nowoczesnym.
Styl skandynawski
Styl skandynawski określany jest obecnie jako jeden z najpopularniejszych na całym świecie. Jest to stylistyka, która nawiązywać ma do przytulności. Goszczą w nim z reguły uproszczone formy, a kolorami przewodnimi są biały i szary. Motywy geometryczne, minimalizm, naturalne materiały to charakterystyczne elementy stylu skandynawskiego. Styl skandynawski jest na tyle neutralny, że mocno wpada w gust większości osób.
Styl minimalistyczny
Minimalizm to recepta dla osób, które nie lubią przepychu, a w kolorowych, pełnych ozdobnych bibelotów wnętrzach nie czują się dobrze. Prostota, funkcjonalność, lekkość to określenia idealnie wpisujące się w styl minimalistyczny. Ogranicza się on do podstawowych mebli i przedmiotów, bez wszelakich ozdób i wzorów. Minimalistyczny styl wnętrz opiera się głównie na odcieniach szarości, kolorach białym i czarnym. Gówna zasada minimalizmu głosi: ,,Im mniej, tym lepiej’’. Pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym czasem wydawać się mogą sterylne, ze względu na jasne kolory, odkryte ściany, oraz brak ozdób.
Styl loftowy
Loft czyli styl unikatowy, zupełnie niebanalny, który nazywany jest również surowym. W stylu loftowym króluje stara czerwona cegła, beton, elementy miedziane, metalowe i skórzane, a ponadto stylistyka starego drewna. W stylu loftowym nawet najmniejsza rdza jest atutem i dodaje ona charakteru wnętrzu. Styl loftowy nawiązywać ma do dawnych pomieszczeń poprzemysłowych, takich jak stare fabryki, magazyny czy spichlerze. Takie pomieszczenia zwykle mają bardzo wysokie sufity. Pożądane w tym stylu są naturalne rury, stare belki, czy elementy typowo przemysłowe. Pomieszczenia, czy mieszkania urządzone w takim stylu mogą kojarzyć się z surowością i mają charakter, który określany jes jako ,,męski’’.
Styl industrialny
Styl industrialny przypominać może trochę styl nazywany loftowym, w rezultacie jest on w odbiorze znacznie zimniejszy. Elementy metalowe takie jak np. nowoczesne lampy wykonane na wzór starych lub przemysłowych, beton architektoniczny, duża ilość przeszkleń, sporo przestrzeni oraz brutalizm – to cechy, które uznawane są jako podstawowe dla stylu industrialnego. Paleta barw, z którą można kojarzyć ten styl jest zupełnie neutralna i są to głównie odcienie szarości oraz czerń.
Styl rustykalny
Stylem rustykalnym nazwać możemy te elementy, które swoim wyglądem mają przypominać to, co jest naturalne, lekko obdarte, ukruszone czy naturalnie zużyte. Cechą charakterystyczną tego stylu jest mieszanie i łączenie elementów w stylu nowoczesnym jak i starym. Świetnie sprawdzają się wnętrzach np. kwietniki czym stoliki zrobione z na kształt pnia drzewa. Kolory przewodnie to brąz, beż, krem i generalnie kolory określane jako kolory ziemiste, mało nasycone i wyblakłe. Jednocześnie we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym nie brakuje również eklektycznych wzorów w stosunkowo stonowanych kolorach. Surowość, połączenie litego drewna z przytulnym wystrojem to typowy styl rustykalny.
Styl vinted
Vinted to styl, w którym odnajdą się wszyscy kochający antyki, dawny styl i klimat starych mebli, starych dywanów itd. Nie oznacza to, że aby urządzić mieszkanie w takim stylu musimy elementów wystroju poszukiwać w sklepach z antykami, a wręcz przeciwnie! Teraz bardzo dużo sklepów sprzedaje nowe produkty w stylu vinted. Coraz częściej można się spotkać z meblami ,,na cienkich nóżkach’’, które przypominać mają meble z czasów PRL-u. Dodatkowo popularne są także dywany nawiązujące do dawnych wzorów. Dodatkowym elementem, po którym rozpoznamy wnętrze urządzone w stylu vinted będą obrazki na ścianach w starych ramach.
Mieszanie stylów i szukanie swojego własnego – czy to możliwe?
Zdarza się, że generalnie podobają nam się poszczególne style i ciężko jest nam się zdecydować, który z nich chcemy mieć w swoim domu czy mieszkaniu. We wnętrzach najważniejsza jest funkcjonalność, użyteczność, a dopiero później wygląd czy wybór pożądanego przez nas stylu. Jeśli w poszczególnych stylach podobają nam się pojedyncze elementy warto jest wykorzystać to i połączyć je razem. Ponadto dzięki temu mamy szansę na stworzenie jedynego, unikatowego i własnego stylu.
Jak różne aranżacje wnętrz mają się do naszej osoby?
Czy wiesz już czym we wnętrzach wyróżniają się podstawowe i najpopularniejsze style wnętrzarskie? Aranżacje wnętrz dotyczą każdego z nas, gdyż swoje mieszkanie urządzamy zwykle według siebie i dla siebie. Fantastyczne jest to, że nawet wystrój naszego domu czy mieszkania może symbolizować nasz styl lub nas samych. Niewątpliwie warto jednak znać podstawowe style wystroju wnętrz, gdyż to właśnie z nich można zaczerpnąć wiele inspiracji. Podsumowując przede wszystkim dobrze jest swój własny kąt urządzić zupełnie po swojemu i w taki sposób, żebyśmy to właśnie my czuli się w nim najlepiej.