Piła spalinowa czy elektryczna? Co wybrać?
Ogród

Piła spalinowa czy elektryczna – którą wybrać?

Zakup narzędzi ogrodowych, w tym pilarek, nie jest już tak prosty, jak kiedyś. Wraz z postępem technologicznym pojawia się coraz więcej opcji do rozważenia. Zdecydowanie najczęściej zastanawiamy się, czy lepszym rozwiązaniem będzie piła spalinowa, czy elektryczna. Obydwa modele mają oczywiście swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W tym artykule weźmiemy je wspólnie pod lupę. Sprawdź więc i dowiedz się, co kupić! 

Piła spalinowa czy elektryczna? Zalety i wady modeli spalinowych

Aby dowiedzieć się, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie piła spalinowa, czy elektryczna, trzeba dokładnie przyjrzeć się obydwu opcjom. Zacznijmy od pierwszej z nich. 

Zalety pił spalinowych

Piły spalinowe charakteryzują się zazwyczaj większą mocą w porównaniu do elektrycznych odpowiedników. Dzięki temu są bardziej efektywne przy przycinaniu dużych drzew lub elementów o większej średnicy.

Brak konieczności podłączania do źródła zasilania elektrycznego pozwala na swobodne poruszanie się z nimi w różnych miejscach, nawet w tych, gdzie nie ma dostępu do prądu. Nie ma też potrzeby korzystania z kabli przedłużających, co zwiększa komfort pracy i pozwala uniknąć ograniczeń związanych z zasięgiem przewodu. Zyskujesz więc zdecydowanie większą mobilność i ogólny komfort pracy.

Pilarki spalinowe są zwykle również bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż elektryczne modele. Są więc trwalszym narzędziem, co bywa szczególnie istotne w trudnych warunkach. A skoro o tym mowa, modele spalinowe są idealne do pracy w terenie, na przykład przy wycince drzew w lesie lub w odległych obszarach. Sprawdzą się nie tylko w ogrodzie. 

Za plus pił spalinowych można uznać też fakt, iż szybko je zatankujesz i będziesz w stanie natychmiast kontynuować swoją pracę.

Wady pił spalinowych

Choć pilarki spalinowe wyróżniają się wieloma zaletami, mają również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Przede wszystkim generują hałas oraz emitują spaliny. Może być to uciążliwe dla użytkowników oraz szkodliwe dla środowiska. Wymagają też regularnej konserwacji, w tym wymiany oleju, filtru paliwa oraz czyszczenia układu chłodzenia. Będzie to pewnego rodzaju dodatkowe obciążenie.

Piły spalinowe generują też często silne wibracje podczas pracy. Prowadzi to do szybszego zmęczenia rąk. Ze względu na obecność silnika spalinowego są cięższe od pilarek elektrycznych. Może to utrudniać ich obsługę przez dłuższy czas.

Warto też pamiętać, że samo użytkowanie pilarki spalinowej bywa droższe niż w przypadku modelu elektrycznego. Trzeba bowiem brać pod uwagę koszty paliwa, oleju oraz ewentualnej konserwacji silnika. 

A co z piłami elektrycznymi? Plusy i minusy tych narzędzi

Teraz przejdźmy do pił elektrycznych. Jakie zalety i wady warto mieć na uwadze w tym przypadku?

Zalety pił elektrycznych

Piły elektryczne są przede wszystkim lekkie i łatwe w obsłudze. Sprawia to, że nadają się nawet dla osób początkujących, gwarantując wysoki komfort pracy. Dzięki napędowi elektrycznemu pracują z optymalną mocą. Bez większych problemów przetniesz nimi drewno czy inne materiały. 

Do tego są często wyposażone w różne mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak hamulce, zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem oraz osłony tarczy. Zmniejsza to ryzyko wypadków podczas pracy. Dla amatorów to niebywale ważna cecha! 

W przeciwieństwie do pił mechanicznych, modele elektryczne zazwyczaj nie wymagają dokładnej konserwacji. Koszt ich utrzymania jest więc niższy. Mimo początkowych kosztów zakupu, dobrej jakość piła elektryczna będzie służyć przez wiele lat.

Zastanawiając się, czy lepsza będzie piła spalinowa, czy elektryczna, weź pod uwagę także fakt, iż modele elektryczne są bardzo ciche podczas pracy i nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Będą więc lepszą opcją dla osób pragnących żyć w zgodzie z naturą.

Wady pił elektrycznych

Piły elektryczne mają jednak także wady. Za największy minus uważa się najczęściej fakt, iż wymagają stałego dostępu do źródła zasilania. Może być to utrudnieniem w miejscach oddalonych od infrastruktury elektrycznej lub w terenie. 

Z racji tego, że są zasilane kablem, ograniczają nieco swobodę ruchu i wydajność pracy. Trzeba też zachować dużą ostrożność, aby uniknąć porażenia prądem, szczególnie przy pracy w warunkach wilgotnych lub w przypadku uszkodzenia kabla zasilającego.

Pomimo tego, że piły elektryczne mają najczęściej dość wysoką moc, ich wydajność może być ograniczona przez dostarczaną energię elektryczną – zwłaszcza gdy są używane na długich kablach lub w miejscach z niskim napięciem. 

Bywają też mniej trwałe niż ich spalinowe odpowiedniki – szczególnie gdy są intensywne użytkowanie w trudnych warunkach atmosferycznych lub na budowach.

Co będzie lepsze – pilarka spalinowa czy elektryczna?

Zastanawiając się, czy lepsza okaże się dla Ciebie pilarka spalinowa, czy elektryczna, postarać się określić, na czym tak naprawdę Ci zależy. Dopasuj także model do warunków, w których najczęściej będzie pracować. Do niewielkiego ogrodu spokojnie wystarczy Ci model elektryczny. 

Gdy z kolei będziesz używać narzędzia na większym obszarze, gdzie dostęp do prądu może być ograniczony, o wiele lepiej wybrać model spalinowy. Pamiętaj jednak przy tym o gabarycie i komforcie pracy. Piły elektryczne są o wiele lżejsze, dlatego lepiej sprawdzają się dla amatorów i do bardzo długiej pracy. 

Jak zatem widzisz, nie da się wskazać tego lepszego rozwiązania. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz preferencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *