Jak zrobić obraz z mchu krok po kroku
Akcesoria do wnętrz

Jak zrobić obraz z mchu? Poradnik krok po kroku 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak stworzyć piękny obraz, który doda niepowtarzalny urok do twojego wnętrza? Obrazy z mchu są nie tylko modnym trendem w dekoracji wnętrz, ale także ekologicznym i oryginalnym sposobem dodania natury do swojego domu. 

Jak zrobić obraz z mchu i przygotować oryginalną dekorację do wnętrza? Stosując się do prostych kroków, możesz stworzyć własny obraz z chrobotka, który będzie nie tylko piękny, ale również osobisty i ekologiczny. Czytaj dalej! 

Jak zrobić obraz z mchu? – krok po kroku 

1 Przygotuj odpowiednie materiały 

Swoje przygotowywania zacznij od zebrania wszystkich materiałów, które będą niezbędne do przygotowania tej wyjątkowej dekoracji. Dzięki temu będziesz mógł od razu zabrać się do pracy. Najpierw zgromadź elementy, a potem przygotuj odpowiednie miejsce i działaj.

Jakie materiały będą niezbędne do wykonania takiego obrazu?

  • rama obrazu, 
  • mech – zakup go w sklepie ogrodniczym lub w specjalnym sklepie, który zajmuje się stabilizowanym mchem chrobotkiem, 
  • nożyczki, 
  • pędzel i klej (opcjonalnie, zależy od tego, jaki mech zakupiłeś). 

Mech możesz wybrać w różnych odcieniach zieleni i kolorach. Dzięki temu stworzysz prawdziwe, małe dzieła sztuki. Na rynku znajdziesz wiele barw, które na pewno przypadną CI do gustu. Pamiętaj, że mech nie musi być zawsze zielony. Dzięki naturalnym i bezpiecznym barwnikom, znajdziesz ten porost w przeróżnych kolorach np. fioletowy, czerwony, żółty, a nawet czarny! 

Jak zrobić obraz z mchu - kolorowe panele do obrazu
Kolorowy mech doda wnętrzu uroku i charakteru. Dopasuje się do całej aranżacji.

2 Przygotowanie ramy pod obraz 

Chcesz przygotować obraz z mchu? Jak zrobić idealną ramę, która zapewni ozdobie oryginalny wygląd? Możesz użyć nowej ramy albo odnowić starą, nadając jej nowe życie. Upewnij się, że rama jest czysta i sucha przed przystąpieniem do kolejnych kroków. 

Aby zapewnić całej dekoracji naturalny i ekologiczny wygląd, najlepiej użyć drewnianej ramki. Możesz ją pomalować na dowolny kolor, aby bardziej pasowała do wnętrza.

Ważne jest, aby ramka z tyłu była wyłożona płytą korkową w rozmiarze wnętrza obrazu. W ten sposób będziesz mieć idealne tło do późniejszego przyklejenia mchu chrobotka. 

3 Przyklejanie mchu chrobotka

Teraz przejdziemy do najważniejszej części, czyli do mocowania chrobotka. Możesz tę czynność wykonać na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego, jaki mech kupiłeś. 

Na samym początku należy podkreślić, że porost powinien być stabilizowany. Tylko dzięki temu procesowi przetrwa długie lata i będzie wyglądać pięknie. 

Na czym polega ten proces? Na zastąpieniu wody, która naturalnie znajduje się w mchu, mieszanką różnych substancji konserwujących. Dzięki temu mech chrobotek zachowuje swoje piękne właściwości, jak świeżość, miękkość i intensywność kolorów, bez konieczności regularnej pielęgnacji. Stabilizowany mech chrobotek stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie estetykę i wygodę, tworząc przy tym unikalny akcent dekoracyjny, który będzie zachwycał przez wiele sezonów.

Kępki mchu 

Dobrze, przejdźmy teraz do przyklejania. Jak zrobić obraz z mchu z kępek? Będzie Ci potrzebny pędzel i klej florystyczny. Należy nałożyć go na końcówkę kępki mchu i starannie pokryć jej dolną część. Następnie przyłożyć do podłoża w środku ramki i delikatnie dociskać przed kilka sekund. Upewnij się, że na placach nie pozostał klej, aby uniknąć zabrudzeń. Czynność wykonuj do czasu, aż wypełnisz całą ramkę. 

Panele samoprzylepne 

Jest także inny sposób. Jeśli wybrałeś mech chrobotek dekoracyjny w postaci samoprzylepnych paneli, to Twoja praca jest ułatwiona. Wystarczy, że odkleisz warstwę ochronną z tyłu panelu i możesz działać. Wcześniej za pomocą nożyczek możesz go dociąć do swoich upodobań. Możesz eksperymentować z różnymi kształtami i wzorami, aby uzyskać pożądany efekt. Wypełnij dokładnie całe wnętrze ramki. Jeśli chcesz wybrać taki sposób, odwiedź https://www.mossdecor.pl/naturalne-mchy-i-porosty/ i zaopatrz się w samoprzylepne panele, z różnymi wariantami mchu chrobotka.

Panele samoprzylepne na obraz z mchu
Samoprzylepne panele zapełniają całą przestrzeń i nie pozostawiają pustych przestrzeni.

4 Dodatkowe elementy 

Jeśli chcesz dodać dodatkowe detale do swojego obrazu z mchu, możesz rozważyć dodanie kamieni, muszli, gałązek czy kwiatów. Poza dodaniem estetycznego efektu te elementy mogą również dodać tekstury i głębi twojemu dziełu. To, jakie elementy wybierzesz i czy się na nie zdecydujesz, zależy tylko do Twoich preferencji. 

5 Suszenie i zawieszenie 

Po nałożeniu mchu i dodatkowych detali pozostaw obraz do wyschnięcia na kilka godzin lub nawet na całą noc. Gdy twój obraz z mchu jest już suchy i gotowy, możesz go powiesić w wybranym miejscu. Ciesz się efektem swojej pracy i podziwiaj unikalny dodatek do swojego wnętrza.

Oto obraz z mchu. Jak zrobić i przygotować wszystkie elementy już wiesz. Teraz pozostało tylko zakupić wszystkie materiały i wziąć się do pracy. Stworzenie własnego obrazu z mchu może być nie tylko kreatywnym zajęciem, ale także sposobem na dodanie osobistego i ekologicznego akcentu do twojego domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *