Jak powiesić zasłony na taśmie? Wskazówki
Porady wnętrzarskie

Jak powiesić zasłony na taśmie? Poradnik

Zasłony na taśmie są wyjątkowo praktyczne. Z tego powodu cieszą się naprawdę dużą popularnością. Wiele osób zastanawia się jednak, jak wieszać je na karniszu. Choć zadanie to jest dość proste, warto pamiętać o kilku niezwykle ważnych elementach. Dzięki temu zadbasz o perfekcyjny wygląd swoich dekoracji, a przy okazji także i całego wnętrza. Zapraszam więc na poradnik, z którego dowiesz się, jak powiesić zasłony na taśmie. Miłej lektury!

Jak powiesić zasłony na taśmie? Zacznij od wykonania marszczeń

W przypadku zasłon na taśmie zdecydowanie najważniejsze jest wykonanie na nich odpowiednich marszczeń. W odróżnieniu od innych rodzajów takich dekoracji, fale czy zakładki wykonuje się przed zawieszeniem tekstyliów na karniszu. To ogromne ułatwienie, dzięki któremu masz pełną kontrolę nad wyglądem zasłon. Przy okazji samo wieszanie staje się o wiele łatwiejsze i szybsze.

W pierwszej kolejności wykonaj więc marszczenia. W tym celu zawiąż taśmę wszytą w górną część zasłon z jednej strony. Następnie przeciągaj materiał wzdłuż niej, tworząc fale. Masz w tym przypadku pełną dowolność. Najlepiej jednak starać się zachować podobną grubość marszczeń i takie same odstępy między nimi. Zyskasz tym samym estetyczny wygląd, wprowadzający do wnętrza harmonię oraz elegancję. Co ważne, układ zakładek możesz zmieniać dowolną ilość razy.

Gdy uznasz, że podoba Ci się uzyskany efekt, wystarczy tylko zawiązać taśmę z drugiej strony i gotowe! Pamiętaj jednak, żeby nie obcinać końcówek sznurka! Tak przygotowane zasłony możesz już powiesić na karniszu. Co ważne, wykonanych zakładek nie musisz rozprostowywać np. do prania. Nawet w bębnie przetrwają w idealnym stanie. Wykonujesz je na nowo dopiero wtedy, gdy będziesz chciała zmienić formę marszczenia. 

Wykonywanie marszczeń na zasłonach na taśmie przed wieszaniem
Zanim powiesisz zasłony na taśmie, najpierw musisz wykonać na nich odpowiednie marszczenia. Na zdjęciu model Elvira. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Wieszanie zasłon na taśmie – 3 najlepsze sposoby

Dekoracje przygotowane i pomarszczone. Możemy więc przejść do tego, jak powiesić zasłony na taśmie. Sposobów jest kilka. To, jaki wybierzesz, będzie w głównej mierze zależeć od rodzaju karnisza, który posiadasz. 

Sposób nr 1 – wieszanie za pomocą tunelu

Zasłony na taśmie najłatwiej powiesić, wykorzystując do tego tunel znajdujący się w ich górnej części. Większość tego typu modeli jest wyposażona w taki element. To zakładka, przez którą z łatwością przełożysz rurkę od karnisza drążkowego. 

Musisz tylko zdjąć ją z okna, przełożyć przez tunel zasłon i tak naprawdę gotowe. Teraz załóż drążek ponownie na karnisz, rozłóż odpowiednio materiał i ciesz się nowymi pięknymi dekoracjami. Nic więcej nie musisz już robić. Zawieszenie zasłon zajmie Ci tym samym dosłownie minutę. 

Zasłony na taśmie - jak wieszać na drążek?
Wieszanie zasłon na taśmie za pomocą przełożenia drążka przez tunel to zdecydowanie najłatwiejszy sposób. Na zdjęciu zasłona Nila. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Sposób nr 2 – wieszanie na żabki

Nie każdy ma jednak w domu zamocowany karnisz drążkowy, na który najłatwiej zamocować zasłony na taśmie. Jak wieszać takie dekoracje, jeśli masz do dyspozycji jedynie klasyczne żabki? 

Przede wszystkim zacznij od rozłożenia żabek na karniszu tak, aby odległość między każdą z nich była podobna. Następnie zacznij wieszać na nich tekstylia w standardowy sposób. Nie wykonuj jednak przy tym marszczeń czy zakładek – powieś zasłony “na prosto”. Dekoracje są już odpowiednio pomarszczone, dlatego nie ma sensu robić tego ponownie. 

Gdy wykorzystasz już wszystkie żabki, skontroluj, czy odległości między nimi są równe oraz jak prezentują się zasłony. Wykonaj ewentualne poprawki i gotowe!

Jak powiesić zasłony na taśmie na żabkach?
Aby żabki nie były widoczne, najlepiej zaczepiać je w taki oto sposób – do wszytego tunelu. Na zdjęciu zasłona Elvira. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Sposób nr 3 – wieszanie na haczyki

Zasłony na taśmie możesz powiesić także na specjalnych haczykach. Te mocuje się następnie na kółkach znajdujących się przy karniszu. 

Jeśli chcesz wieszać swoje dekoracje w taki sposób, po ich zmarszczeniu, przełóż haczyki przez taśmę. Dla najlepszego efektu zaleca się zachować między każdym z elementów odstęp ok. 8-10 cm. Staraj się oczywiście kontrolować, czy elementy mocujące są rozmieszczone równo. Gdy wszystkie haczyki są już przełożone, pozostaje Ci tylko wsunąć każdy z nich na kółka znajdujące się na karniszu. 

Decydując się na tę metodę, musisz pamiętać, że oprócz głównych wykonanych przez Ciebie marszczeń, zasłony będą jeszcze dodatkowo układać się w naturalne subtelne fale. Dzięki temu możesz liczyć na dodatkową lekkość oraz świeżość we wnętrzu. 

wieszanie zasłon na taśmie za pomocą haczyków
Do zasłony na taśmie możesz również przyczepić haczyki, które następnie wieszasz na mocowaniach karnisza. Na zdjęciu zasłona Gracja. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Zasłony na taśmie – jak wieszać? Krótkie podsumowanie 

Teraz już z pewnością wiesz, jak powiesić zasłony na taśmie. Wykonując tę czynność, pamiętaj, że marszczenia na dekoracjach należy wykonać przed mocowaniem do karnisza. W tym celu zawiąż znajdujący się w górnej części sznurek z jednej ze stron, pomarszcz materiał wedle uznania, a następnie zawiąż taśmę po drugiej stronie. 

Następnie przejdź do wieszania. W tym celu przepleć rurkę od karnisza drążkowego przez tunel znajdujący się w zasłonie lub zamocuj całość na żabkach. Możesz też zaczepić specjalne haczyki na taśmie, a następnie przyczepić te elementy do kółek znajdujących się na karniszu. Wszystko zależy tak naprawdę od modelu karnisza, który został zamocowany w oknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *