krzewy kwitnące ogrodowe
Ogród

Krzewy kwitnące do ogrodu. Na jakie warto postawić?

Każdemu właścicielowi ogrodu marzy się, by posesja przed jego domem imponowała pięknymi kolorami, starannie przystrzyżoną trawą i ciekawymi aranżacjami rabatek. Podkaszarki, kosy spalinowe, kosiarki, sekatory – wszystkie te niezbędne narzędzia mają za zadanie pomóc w pielęgnacji roślin. Warto, by wśród innych gatunków znalazły się także krzewy kwitnące.

To właśnie one najlepiej podkreślają piękno ogrodu. Niektóre efektownie kwitnące gatunki wymagają sporo pielęgnacji. Ale można znaleźć również krzewy kwitnące łatwe w uprawie, które poradzą sobie niemal w każdych warunkach. Na jakie postawić? Przygotowaliśmy listę krzewów, które warto rozważyć przy projektowaniu przydomowego ogrodu.

Najpiękniejsze krzewy kwitnące do ogrodu

Kiedy wybieramy krzewy kwitnące do ogrodu, musimy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie poradzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Wśród pięknie kwitnących gatunków nie brakuje egzotycznych roślin, które przy pierwszym kontakcie z polskimi przymrozkami po prostu zwiędną.

Komponowanie ogrodu wymaga także planowania. Najlepiej dobrać krzewy tak, by nie wszystkie kwitły w tym samym momencie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć oczy pięknymi kolorami przez kilka miesięcy.

Azalie i magnolie – wymagające krzewy kwitnące

Jeśli zależy nam, by w naszym ogrodzie regularnie pojawiały się kwiaty, warto postawić na magnolię pośrednią, czasami zwaną Susan. Ten krzew często kwitnie bowiem dwa razy w ciągu roku – najpierw pod koniec maja, potem końcem lata. Charakteryzuje się dużymi kwiatami, ale też delikatnymi korzeniami. Stąd jej uprawa wymaga nieco ostrożności. Magnolie Susan potrzebują też bardzo żyznej ziemi.

Innym wymagającym, ale za to pięknie kwitnącym krzewem są azalie japońskie. To krzewy kwitnące wieloletnie, które długo będą cieszyć Twoje oczy swoimi kwiatami. Choć są odporne na mróz, problemem może być dobór odpowiedniej gleby. Potrzebuje gleby o kwasowości 3,5-4,5 pH – inaczej się nie przyjmie. Lubi stanowiska lekko zacienione i żyzną ziemię. Jeśli zapewnimy azalii odpowiednie warunki, czeka nas burza różowych i czerwonawych kwiatów.

Przy pielęgnacji magnolii i azalii nie można oczywiście zapomnieć o okresowym przycinaniu. Potrzebny sprzęt znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-nozyce-do-zywoplotu-i-trawy.

Krzewy do ogrodu łatwe w uprawie

Jeśli w swoim ogrodzie nie masz aż tak dobrych warunków glebowych, nie musisz rezygnować z krzewów z ozdobnymi kwiatami. Możesz postawić na któryś z gatunków, które nie stawiają przed naturą tak wyśrubowanych warunków.

Pigwowce i forsycje – dla wiosennych kwiatów

Jeżeli chcemy, by nasz ogród jak najwcześniej zaczął tętnić pięknymi barwami, obowiązkowo trzeba w nim posadzić forsycje. Jej charakterystyczne, żółte kwiaty pojawiają się często już w marcu – dopiero później krzew wypuszcza liście. Co ważne, poradzi sobie na niemal każdej ziemi, jest odporna na mróz. Trzeba tylko pamiętać, by czasami latem zapewnić jej dodatkową porcję wody.

Wcześnie, bo już w kwietniu, zaczynają kwitnąć również pigwowce. W Polsce można uprawiać kilka odmian, które różnią się m.in. kolorem kwiatów. Warto posadzić je blisko forsycji – gdy zakwitną jednocześnie, stworzą ciekawą mozaikę kolorów. To krzewy kwitnące odporne na mróz i zanieczyszczenia. W dodatku uzyskamy z nich jadalne owoce, idealne na dżemy i nalewki.

Pachnący bez i spektakularna tawuła

Do gatunków niezwykle łatwych w uprawie należy również bez, czyli właściwie lilak. Jego kwiaty wielu kojarzą się z maturami, kwitnie bowiem na początku maja. Biały, fioletowy, różowy – te krzewy kwitnące pozwolą na stworzenie ciekawej kompozycji. Ich kwiaty wyróżniają się wyjątkowym zapachem. Bez nie wymaga specjalnego podłoża, poradzi sobie na nasłonecznionym stanowisku, ale i w cieniu. Przetrwa bez szwanku nawet krótką suszę!

Żadnych problemów nie sprawi nam również tawuła szara. Nieco wbrew nazwie wyróżnia się wielką liczbą niedużych, białych kwiatków. Kwitnie bardzo obficie, ale krótko – na przełomie kwietnia i maja. Efekt jest jednak spektakularny. Świetnie nadaje się na żywopłoty, poradzi sobie nawet w miejskim środowisku, jest odporna na mrozy i susze. Wyrośnie w każdym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *