montaż przęseł ogrodzeniowych zapewni stabilny płot na działce
Budowa i remont

Montaż przęseł ogrodzeniowych z drutu wokół domu. Na co zwrócić uwagę?

Planujesz wykonanie ogrodzenia z paneli z drutu metalowego? Chcesz, by było solidne i przetrwało bez szwanku przez lata? Kluczowy będzie prawidłowy montaż przęseł ogrodzeniowych. Można go wykonać samodzielnie, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj je lepiej.

Montaż przęseł ogrodzeniowych – najważniejsze czynności

Planowanie i wytyczanie ogrodzenia

Ważne, by nie popełnić błędu już na pierwszym etapie prac. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wytyczenie ogrodzenia. Po pierwsze, pamiętaj, by słupek początkowy, pośrednie i narożny w ramach jednego boku ogrodzenia były ustawione dokładnie w jednej linii. Inaczej mogą pojawić się naprężenia i konstrukcja będzie mniej stabilna.

Ważne jest również odpowiednie wyznaczenie miejsc na słupki ogrodzeniowe. Co prawda ich liczbę można ograniczyć do minimum i spinać sąsiednie panele spinkami, ale zdecydowanie stabilniejszy jest montaż przęsła ogrodzeniowego na dwóch słupkach.

Odległość między kolejnymi słupkami powinna być nieco większa niż szerokość paneli. Należy bowiem doliczyć kilka centymetrów na szerokość samego słupka i okalającej go obejmy.

Betonowanie słupków ogrodzeniowych

Wspomniane słupki są kluczowe dla stabilności ogrodzenia. Z tego powodu należy odpowiednio głęboko je wbetonować. Dołek powinien być co najmniej równy głębokości przemarzania gruntu na danym obszarze. W Polsce to od 80 do 140 cm.

Istotne jest również to, by słupki były dobrze wypoziomowane. Użyj więc poziomicy, by ustawić je w idealnym pionie. Zrób to jeszcze przed wlaniem betonu do otworów, potem ewentualnie skoryguj już po zalaniu cementową masą. Wszelkie odchylenia od pionu będą osłabiać ogrodzenie.

Zakładanie przęseł ogrodzeniowych

Teraz czas na ostatnią fazę prac. Jak zamontować przęsło ogrodzeniowe na słupku? Trzeba użyć odpowiednich obejm. Przy pierwszym słupku sprawdzą się obejmy startowe, z miejscem na przykręcanie po jednej stronie – znajdziesz je na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/obejmy-do-paneli-ogrodzeniowych.

Obejmę zakłada się na słupek, a do jej końcówki wkłada zewnętrzny drut przęsła. Następnie należy przykręcić obejmę, najszybciej za pomocą wkrętarki – w zestawie powinna być śruba z nakrętką i podkładka. Mniejsze panele wystarczy przykręcać dwoma obejmami. Montaż przęsła ogrodzeniowego o wysokości powyżej 160 cm wymaga już trzech obejm.

W kolejnych krokach użyjesz obejm pośrednich, które mają kształt dwóch połówek obręczy skręcanych po obu stronach, by łączyć dwa przęsła w jednej linii. Na słupkach narożnych potrzebne będą z kolei obejmy narożne z prostopadle ustawionymi miejscami na śruby. Po dokładnym przykręceniu wszystkich paneli ogrodzenie będzie gotowe.

Podsumowanie: jak wykonać prawidłowy montaż przęseł ogrodzeniowych z drutu?

Montaż przęseł ogrodzeniowych należy przeprowadzać uważnie i dokładnie. Zwróć uwagę na precyzyjne wytyczenie trasy ogrodzenia, by przęsła w ramach jednego boku były idealnie równoległe. Dokładnie wyznacz też miejsca na wszystkie słupki – margines błędu jest minimalny. To samo dotyczy ich odpowiedniego wypoziomowania. Mocno przykręć też obejmy do przęseł, dobierając ich liczbę stosownie do wysokości ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *