remont na wiosnę pędzel
Budowa i remont

Jaki remont zaplanować na wiosnę?

Zima to czas, który nie sprzyja remontom. Niska temperatura za oknem, której często towarzyszą opady śniegu, uniemożliwia wykonywanie części prac na zewnątrz.

Jest jednak utrudnieniem również dla remontów wnętrz. Często nie można ich bowiem w odpowiedni sposób wywietrzyć. Do tego działanie sztucznych źródeł ciepła często nie wpływa najlepiej na wysychanie ścian czy klejów.

Wiosną warunki do przeprowadzania remontów stają się dużo lepsze. Do życia budzi się więc wówczas nie tylko przyroda, ale i ekipy remontowe. Warunkiem udanego remontu jest jednak dobre zaplanowanie prac. Które z nich warto przeprowadzić właśnie wiosną?

Remont na wiosnę – ocieplanie domu

Koniec zimy to ulga dla naszego portfela, który w tym czasie jest mocno obciążony rachunkami za ogrzewanie. Wiosną warto więc oszacować te koszty i zdecydować się na ocieplenie budynku – w końcu aż 30 procent ciepła przenika przez ściany. W dłuższej perspektywie przyniesie to spore oszczędności.

Wiosenne miesiące nadają się do rozpoczęcia takich prac. Umiarkowane temperatury, które panują o tej porze roku, sprzyjają dokładności prac. Zbyt duża wilgotność, silny wiatr i wahania temperatur przeszkadzają w pracach. Używa się do nich wody, która w czasie mrozów może zmarznąć i nawet mocno przymocowany materiał odpadnie. W trakcie upałów woda z kolei szybko odparowuje, co również źle wpływa na wiązanie się materiałów.

Według ekspertów optymalna temperatura do ocieplania domu to przedział 5-25ºC. Co ważne, dotyczy nie tylko powierzchni, ale i podłoża. Dlatego do takich prac idealnie nadaje się późna wiosna, gdy temperatura na dobre się ustabilizuje i nie grożą nam już przymrozki.

Remont łazienki na wiosnę

Wiosną zdecydowanie łatwiej i przyjemniej przeprowadza się również remonty we wnętrzach. O tej porze roku warto pomyśleć na przykład o pracach w łazience. Taki remont wymaga zwykle otwierania okien i wietrzenia pomieszczenia. Dobrze też, gdy reszta domowników w czasie prac może wyjść na zewnątrz.

Wiosną jest o to znacznie łatwiej niż zimą. Do tego kwietniowe czy majowe dni są dłuższe, co pozwala na pracę przy świetle dziennym. A to również znacznie przyspiesza działania remontowe.

Wiosenna wymiana podłogi

Z podobnych powodów wiosną warto pomyśleć również o wymianie podłóg w mieszkaniu. Wiosną łatwiej wywietrzyć pomieszczenie, w którym zdzieramy parkiet czy demontujemy panele.

Ważna jest także nieco mniejsza wilgotność wiosennego powietrza. Dzięki temu wszystkie materiały lepiej się ze sobą wiążą. A do tego można je dokładniej ułożyć, bo ze względu na umiarkowaną temperaturę zachowują swoje podstawowe właściwości.

Nie trzeba też martwić się o prace w pobliżu grzejników, które wymagają ich wyłączenia. Remont na wiosnę to pełen komfort – ogrzewanie pomieszczeń nie jest już potrzebne. A po zamontowaniu nowej podłogi można postawić także na modne akcesoria do wnętrz.

Malowanie ścian – idealny remont na wiosnę

Gdy przyroda budzi się do życia, wiele osób myśli o zmianach w swoim otoczeniu. Jedną z tych, która najszybciej odświeży każde wnętrze, jest zmiana koloru ścian. Zimowe malowanie wiąże się w wyziębianiem pomieszczenia, które trzeba regularnie wietrzyć. A to wpływa na zwiększenie ogrzewania w innych domowych wnętrzach i wzrost rachunków.

Wiosną takiego problemu nie ma. W dodatku można dłużej malować przy świetle dziennym. Dzięki temu nie tylko pracuje się łatwiej, ale też lepiej widać efekty poszczególnych prac. Wiosenne słońce pozwala je obiektywnie ocenić bez bagażu zimowej szarości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *