jak zasłonić trójkątne okno w domu
Porady wnętrzarskie

Jak zasłonić trójkątne okno? Sposoby

Jak zasłonić trójkątne okno równie skutecznie, co takie o standardowym kształcie? Okna trójkątne to piękny i niepowtarzalny element architektoniczny, który może dodać charakteru każdemu wnętrzu. Potrafią jednak stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o wybór odpowiednich osłon okiennych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze sposoby na zasłonięcie okna trójkątnego, biorąc pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Omówimy różne rodzaje osłon okiennych. Z pewnością znajdzie się wśród nich ta odpowiadająca estetyce Twojego wnętrza, a jedną możesz nawet zrobić samodzielnie. Przeczytaj!

Rolety na wymiar dla trójkątnych okien

Dobierając osłony dla niestandardowych okien, trzeba nastawić się na konieczność organizacji osłon dopasowanych bezpośrednio do wymiaru okna. Jest to warunek nie do przeskoczenia – w marketach znajdziesz szeroki wybór osłon, ale tylko tych standaryzowanych. Na szczęście dobry producent rolet okiennych wykona dla Ciebie każdy wariant rolety dostosowany do kształtu ramy.

Rolety mogą się składać za pomocą mechanizmu harmonijkowego (jak wachlarz) lub być uszyte z płatów materiału, które podnoszą się do góry po złożeniu (jak rolety rzymskie na zwykłe okno). Dopasowanie typu składania zależy od dokładnej formy okna i jego wielkości.

Plisowane rolety, czyli z mechanizmem harmonijkowym, sprawdzą się w małych oknach, wciśniętych w rogach ścian. Na dużych oknach można eksperymentować z roletami rzymskimi, czyli właśnie takimi z rozwijanych płatów tkaniny.

jak zasłonić trójkątne okno - przykład rolet plisowanych
Plisowane rolety na zamówienie. Źródło: Pinterest, Patorn Sangruchi.

Prawidłowe wykonanie pomiarów jest kluczowe dla uzyskania idealnie dopasowanej rolety na wymiar. Dokładne podanie wszystkich długości producentowi rolet zapewni, że otrzymasz taką, która idealnie leży w ramie Twojego okna. Wykonuj pomiary precyzyjnie, zgodnie ze wskazówkami konsultanta.

Żaluzje na trójkątne okna

Podobnie sprawa ma się z żaluzjami. Dostępne w różnych typach, materiałach i kolorach, żaluzje na wymiar pozwalają na idealne dopasowanie do każdego wnętrza. Zamówienie ich u rzetelnego producenta oraz dokładne wykonanie niezbędnych pomiarów gwarantuje zadowolenie.

Żaluzje polecamy na duże trójkątne okna. Z uwagi na zastosowanie lameli, będą one wizualnie pomniejszać okno. Poza tym bardzo małe żaluzje z cienkich lameli są trudne w czyszczeniu z kurzu, bo z racji gęstego ułożenia trudno dotrzeć w szczeliny szczotką do kurzu.

Tekstylia na zamówienie

Zasłony i firanki da się wygodnie zamontować również na oknach o niestandardowym kształcie. Zamawia się je na wymiar. By móc swobodnie nimi operować, do montażu wykorzystuje się szyny karniszowe przymocowane na skośnych bokach. Na takich specjalnych szynach firanki czy zasłony nie będą się zsuwały, a regulacja odsłonięcia nie różni się od tej przy klasycznych oknach.

jak zasłonić okno trójkątne - przykład w sypialni
Przykładowa aranżacja trójkątnego okna z zasłonami na szynach. Źródło: Pinterest, Darya Petunina.

Możliwe jest także zamontowanie zasłon an stałe w jednej pozycji i podpinanie ich taśmami po bokach framugi. Rezygnujemy wtedy z karniszy – rozwiązanie będzie mniej wygodne, ale tańsze i bardzo stylowe.

Samodzielne uszycie osłon

Jeśli masz do czynienia z małymi oknami, możesz pokusić się o własnoręczne wycięcie zasłonki i przymocowanie jej za pomocą małych gwoździ. To opcja dla tych, którzy szukają stałej osłony, bo oczywiście zasłonki nie da się swobodnie przesuwać. Wytnij, obszyj brzegi tasiemką zapobiegającą strzępieniu, przybij do góry ramy – gotowe.

Taka możliwość ma szansę się sprawdzić jako rozwiązanie do przedpokoju. W razie potrzeby dyskretnie odsuniesz zasłonkę, by sprawdzić, kto stoi na ganku, a po puszczeniu materiał od razu wróci na swoje miejsce, szczelnie osłaniając okienko.

W ramach dekoracji możesz wykonać taką zasłonkę np. z kolorowej apaszki.

Podsumowanie

Jest kilka opcji na to, jak zasłonić okno trójkątne. Najprościej będzie skontaktować się z producentem rolet, żaluzji lub zasłon i zamówić osłonę na wymiar. To, którą wybrać, zależy od Twoich estetycznych preferencji oraz odczuć co do wygody. Kształt okien nie jest przeszkodą, gdy zamawiasz indywidualnie tworzone osłony.

Budżetową opcją, która może się sprawdzić jako stała osłona, jest samodzielnie wykonana zasłonka przymocowana gwoździami do ramy okna. Pasuje zwłaszcza do przedpokoju – gdy ktoś stanie na ganku, dyskretnie odsłonisz palcem kawałek materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *